Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest skonto?

Biznes Data publikacji - 22 sierpnia 2022 Autor - Redakcja printgadget.pl
Czym jest skonto


Chcesz zachęcić swojego kontrahenta, by spłacił fakturę wcześniej – jeszcze zanim minie termin? Udziel mu skonta, czyli specjalnego rabatu za szybszą spłatę. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i w jaki sposób je zaksięgować? Co zrobić, jeśli potrzebujesz gotówki, ale musisz czekać np. 30-60 dni na spłacenie faktury? Przeczytaj artykuł i poznaj możliwe rozwiązania.

Na czym polega skonto?

Skonto jest po prostu rabatem dla kontrahenta udzielanym w momencie, gdy szybciej spłaci zobowiązanie – czyli zniżką warunkową. Takich ustaleń można swobodnie dokonywać między przedsiębiorcami. Skonto może wynosić np. kilka procent. Jeśli chcesz więc zachęcić swojego kontrahenta, żeby spłacił fakturę szybciej, niż to wynika z jej terminu – skonto może być dobrym rozwiązaniem.

Fakturę wystawiasz na całkowitą kwotę (bez rabatu), a w uwagach podajesz informacje o możliwej zniżce warunkowej. Najlepiej wypisać od razu wszystkie informacje, czyli:

  • warunki udzielenia rabatu (np. do kiedy kontrahent powinien spłacić fakturę), 
  • procentowy rabat,
  • kwotę do zapłaty, która taką zniżkę już obejmuje.

Skonto dotyczy tylko sytuacji, gdy kontrahent spełni warunek – czyli zapłaci szybciej, w ustalonym terminie. Jeśli spłaci fakturę zgodnie ze standardowym terminem, płaci pełną kwotę. 

Jak księgować skonto?

Jeżeli kontrahent zapłaci wcześniej i należy mu się skonto, konieczne jest wystawienie faktury korygującej. W jaki sposób księgować skonto? Przyjmuje się, że moment udzielenia skonta to po prostu data wpłaty pieniędzy ze zniżką (a nie moment wystawienia pierwszej faktury, na której znajdują się informacje o udzieleniu rabatu). Pamiętaj, żeby zadbać o rozliczenie w prawidłowym okresie rozliczeniowym.

Jak uzyskać pieniądze z faktury wcześniej?

Potrzebujesz pieniędzy teraz i nie chcesz czekać, aż kontrahent opłaci fakturę, np. za 30-60 dni? Wiesz, że Twój klient nie skorzysta z opcji skonta? Jednym z możliwych rozwiązań jest faktoring. W tym przypadku sprzedajesz nieopłaconą fakturę przed terminem firmie faktoringowej. To właśnie ta instytucja przelewa Ci gotówkę, a kontrahent płaci później nie na Twoje konto, a faktorowi. Pieniądze masz więc niemal od razu, zamiast za kilkanaście-kilkadziesiąt dni.

Dzięki temu nie czekasz na zamrożoną gotówkę, a możesz dowolnie dysponować środkami. Zapewniasz płynność finansową swojej firmie, unikasz zatorów płatniczych i obracasz pieniędzmi w taki sposób, by korzystać z okazji rynkowych. Opcja sprawdza się np. w sytuacji, gdy czeka Cię duże zlecenie, jednak nie masz aktualnie środków na zakup towarów (bo kontrahenci nie opłacili jeszcze faktur).

Taka usługa jest dostępna w PragmaGO. Korzystają z niej firmy bez względu na branżę, okres działania na rynku czy wielkość biznesu. To dobra opcja także dla start-upów oraz młodych przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać ze wsparcia banków. Nie ma również znaczenia, czy prowadzisz spółkę czy jednoosobową działalność gospodarczą.

Redakcja printgadget.pl

Nasi specjaliści to doświadczeni autorzy z pasją do tematów internetu, biznesu, marketingu, finansów i pracy. Oferujemy treści dostosowane do najnowszych trendów i potrzeb czytelników, wspierające rozwój zawodowy i skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?