Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Co oznaczają kolory ornatów?

Praca Data publikacji - 22 listopada 2022 Autor - Redakcja printgadget.pl
kolory ornatów

Wierni Kościoła Rzymskokatolickiego nieraz pewnie zastanawiają się, czemu kapłan zakłada różne kolory ornatów. Dlaczego raz odprawia Mszę Świętą w zielonej szacie liturgicznej, a na kolejnej jest już ubrany w fioletową. Okazuje się, że każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie i jest używany odpowiednio do sytuacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są kolory ornatów roku liturgicznego
  • co oznaczają kolory ornatów
  • na jakie okazje zakładane są poszczególne kolory ornatów
  • jakie są inne kolory ornatów

Kolory ornatów roku liturgicznego

Są cztery podstawowe kolory ornatów używane w ciągu roku liturgicznego. Każdy z nich ma swoje znaczenie i jest używany w czasie konkretnych uroczystości. Należą do nich: zielony, fioletowy, czerwony i biały. 

Ornaty zielone

Kolor zielony w wierze rzymskokatolickiej symbolizuje nadzieję na zbawienie, odrodzenie, życie i młodość. Ornaty zielone pojawiają się na Mszach Świętych najczęściej ze wszystkich innych kolorów szat liturgicznych. Kapłani zakładają je przez większość roku, w tak zwanym okresie per annum. 

Szaty liturgiczne do parafii często są kupowane przez wiernych w podzięce dla Boga za otrzymane łaski. Ornaty zielone można znaleźć w internecie np. w e-sklepie Wszystkodlaparafii.pl.

Ornaty fioletowe

Kolor fioletowy to symbol pokuty, żałoby, umartwienia i pokory, a zarazem nadziei związanej z oczekiwaniem na przyjście Pana Jezusa, oczekiwania. Z tego powodu w Kościele Rzymskokatolickim ornaty fioletowe są zakładane przez kapłana w czasie trwania Wielkiego Postu, jak i Adwentu. Używa się ich również podczas mszy pogrzebowych. 

Ornaty czerwone

Czerwień symbolizuje krew, męczeństwo, Ducha Świętego, ogień, walkę i miłość Bożą. Szaty liturgiczne tego koloru, zakładane są z tego powodu w Wielki Piątek, Niedzielę Palmową, zwaną inaczej Niedzielą Męki Pańskiej, podczas uroczystości związanych z Duchem Świętym, np. w Święto Zesłania Ducha Świętego czy w czasie udzielania sakramentu bierzmowania. Czerwone ornaty są ubierane przez kapłanów również podczas obchodów świąt związanych z Miłosierdziem Bożym, świętymi męczennikami, apostołami czy ewangelistami. Pojawiają się również na Mszy Świętej pogrzebowej papieży. 

Ornaty białe

Kolor biały w religii Kościoła Rzymskokatolickiego oznacza niewinność, radość, czystość, światło, Boską doskonałość, chwałę i ostateczny tryumf. Białych szat liturgicznych używa się w dzień Bożego Narodzenia, Zmartwychwstania Pańskiego i w czasie trwania oktaw związanych z tym świętem, w Wielki Czwartek, Wszystkich Świętych, podczas nabożeństw związanych z Najświętszą Marią Panną, Aniołami czy Świętymi, którzy nie byli męczennikami. Pojawiają się również na Mszach Świętych pogrzebowych dzieci.

Inne kolory ornatów

W Kościele Rzymskokatolickim występują również ornaty innych kolorów, które mogą, ale nie muszą zastąpić podstawowe kolory. Są nimi: czarny — używany czasem na pogrzebach, niebieski — związanymi z obchodami Świąt Maryjnych, złoty lub srebrny — który może być zamiennikiem każdego koloru prócz fioletowego i czarnego, używany podczas najważniejszych uroczystości oraz różowy — który może być noszony tylko w trzecią niedzielę Adwentu i czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Redakcja printgadget.pl

Nasi specjaliści to doświadczeni autorzy z pasją do tematów internetu, biznesu, marketingu, finansów i pracy. Oferujemy treści dostosowane do najnowszych trendów i potrzeb czytelników, wspierające rozwój zawodowy i skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?