Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Status studenta – czy pracodawcy opłaca się zatrudnić studenta?

Biznes Data publikacji - 8 lipca 2022 Autor - Redakcja printgadget.pl
status studenta


Posiadanie statusu studenta wiąże się z wieloma przywilejami. Między innymi student może korzystać ze zniżek na komunikację miejską, publiczny transport kolejowy oraz autobusowy. Poza tym zatrudnienie studenta posiadającego ważną legitymację studencką w pewnych okolicznościach jest bardziej opłacalne dla pracodawcy, warto zatem wiedzieć, od czego to zależy.

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie

Zatrudniając studenta na umowę zlecenie, pracodawca jest zwolniony z konieczności odprowadzania za niego składek do ZUS. Przy czym trzeba wówczas zweryfikować, czy osoba, którą chcemy zatrudnić, posiada ważną legitymację studencką oraz czy nie ukończyła jeszcze 26 roku życia. Jeśli te dwa warunki są spełnione, to koszt zatrudnienia takiego pracownika będzie zdecydowanie niższy i może się pracodawcy szybko zwrócić.

Warto także pamiętać, że umowa zlecenie jest rozliczana na podstawie wykonania konkretnych obowiązków lub na podstawie przepracowana określonej liczby godzin. Jest to zatem elastyczna forma pracy, dzięki której studenci będą mieli czas i na naukę i na obowiązki zawodowe.

Zatrudnienie studenta na umowę o pracę

Jednak jeśli pracodawca chce zatrudnić studenta na umowę o pracę na pełen etat, to niezależnie od tego, czy posiada on status studenta, pracodawca i tak będzie musiał odprowadzić za niego pełne składki do ZUS. Mimo wszystko umowa o pracę zawierana ze studentem może być także opłacalną formą zatrudnienia, wiele zależy bowiem od charakteru wykonywanej pracy.

Ponadto osoby studiujące zaocznie, mimo iż mają status studenta, mogą być zainteresowane stałą współpracą na podstawie umowy o pracę, gdyż w ten sposób będą chciały rozpocząć swoją karierę zawodową oraz zarobić pieniądze na opłacenie studiów.

Czy warto zatrudniać studentów?

Osoby posiadające status studenta zazwyczaj są bardzo dobrymi pracownikami, nastawionymi na rozwój i ambitnymi. Ponieważ niezależnie od formy zatrudnienia takiemu pracownikowi będzie zależało na tym, aby się wykazać i zdobyć dobre referencje, które będzie mógł z powodzeniem zaprezentować przyszłym pracodawcom.

Warto jednak pamiętać, że status studenta wygasa wraz z otrzymaniem dyplomu absolwenta wyższej uczelni lub wraz z ukończeniem 26 roku życia. W związku z czym, po tym okresie pracodawca będzie zmuszony płacić pełne składki za pracownika, a sam pracownik może być zainteresowany innymi bardziej stabilnymi i pełnoetatowymi formami współpracy.

Mimo wszystko pracodawcy często są zainteresowani zatrudnianiem osób posiadających status studenta, ponieważ mogą w ten sposób niewielkim kosztem pozyskać wielu pełnowartościowych i elastycznych pracowników.

Redakcja printgadget.pl

Nasi specjaliści to doświadczeni autorzy z pasją do tematów internetu, biznesu, marketingu, finansów i pracy. Oferujemy treści dostosowane do najnowszych trendów i potrzeb czytelników, wspierające rozwój zawodowy i skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?