printgadget.pl

Blog tematyczny o biznesie i marketingu

Biznes

Jaka spółka na otwarcie biznesu?

Jaka spółka na otwarcie biznesu?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, jak otworzyć własny bines. Przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnego biznesu powstrzymuje ich przede wszystkim brak doświadczenia, wiedzy oraz obawa przed wszelkimi formalnościami. Należy pamiętać, że w praktyce założenie własnego biznesu nie jest w cale takie trudne, jak wielu osobom się wydaje. Warto dowiedzieć się, jak założyć własne przedsiębiorstwo.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Wiele osób decyduje się na otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że jak sama nazwa wskazuje, jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, która prowadzona jest przez jednego właściciela. Jedynym warunkiem założenia takiej firmy jest pełnoletność – osoba, która zakłada taką działalność nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Często do otworzenia takiej działalności nie jest wymagane nawet polskie obywatelstwo, ponieważ wystarczy być obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Spółka cywilna

Wiele osób otwierając swój własny biznes, stawia na spółki cywilne. Spółka cywilna w praktyce różni się nieco od jednoosobowej działalności gospodarczej – ma więcej właścicieli. Należy pamiętać, że w takim przypadku jedynym wymogiem będzie osiągnięcie pełnoletności. Warto podkreślić, że w umowie spółki właściciele zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Mimo tego, że przedsiębiorca będący wspólnikiem spółki może stracić pełnię władzy i nie będzie już jedynym decydentem, to śmiało można stwierdzić, że w tym wypadku rozłożenie odpowiedzialności za firmę na większą liczbę osób może okazać się sporym plusem. Trzeba też wspomnieć o tym, że firma zyskuje więcej elastyczności w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W tym samym czasie w ten sposób rozkłada się odpowiedzialność finansowa właścicieli. Należy jednak pamiętać, że także w tym przypadku majątek nie będzie dzielił się na firmowy i prywatny – jeśli powstaną zobowiązania, wspólnicy świadczą zań prywatnym majątkiem. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że spółki cywilne to świetny pomysł na powstające firm rodzinne. To również dobry pomysł dla osób niespokrewnionych, które znają się między sobą. Przede wszystkim wynika to z faktu, iż spółka zarządzana jest w takim samym stopniu przez każdego właściciela – dużo lepiej będzie współpracować z osobą, którą znamy i ufamy jej. Warto podkreślić, że spółki cywilne – tak jak i jednoosobowa działalność – korzystają ze sposobności prowadzenia księgowości uproszczonej, a także z ulg z tytułu składek ZUS.

Udostępnij