printgadget.pl

Blog tematyczny o biznesie i marketingu

Biznes

Czym jest skonto?

Czym jest skonto?

Chcesz zachęcić swojego kontrahenta, by spłacił fakturę wcześniej – jeszcze zanim minie termin? Udziel mu skonta, czyli specjalnego rabatu za szybszą spłatę. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i w jaki sposób je zaksięgować? Co zrobić, jeśli potrzebujesz gotówki, ale musisz czekać np. 30-60 dni na spłacenie faktury? Przeczytaj artykuł i poznaj możliwe rozwiązania.

Na czym polega skonto?

Skonto jest po prostu rabatem dla kontrahenta udzielanym w momencie, gdy szybciej spłaci zobowiązanie – czyli zniżką warunkową. Takich ustaleń można swobodnie dokonywać między przedsiębiorcami. Skonto może wynosić np. kilka procent. Jeśli chcesz więc zachęcić swojego kontrahenta, żeby spłacił fakturę szybciej, niż to wynika z jej terminu – skonto może być dobrym rozwiązaniem.

Fakturę wystawiasz na całkowitą kwotę (bez rabatu), a w uwagach podajesz informacje o możliwej zniżce warunkowej. Najlepiej wypisać od razu wszystkie informacje, czyli:

  • warunki udzielenia rabatu (np. do kiedy kontrahent powinien spłacić fakturę), 
  • procentowy rabat,
  • kwotę do zapłaty, która taką zniżkę już obejmuje.

Skonto dotyczy tylko sytuacji, gdy kontrahent spełni warunek – czyli zapłaci szybciej, w ustalonym terminie. Jeśli spłaci fakturę zgodnie ze standardowym terminem, płaci pełną kwotę. 

Jak księgować skonto?

Jeżeli kontrahent zapłaci wcześniej i należy mu się skonto, konieczne jest wystawienie faktury korygującej. W jaki sposób księgować skonto? Przyjmuje się, że moment udzielenia skonta to po prostu data wpłaty pieniędzy ze zniżką (a nie moment wystawienia pierwszej faktury, na której znajdują się informacje o udzieleniu rabatu). Pamiętaj, żeby zadbać o rozliczenie w prawidłowym okresie rozliczeniowym.

Jak uzyskać pieniądze z faktury wcześniej?

Potrzebujesz pieniędzy teraz i nie chcesz czekać, aż kontrahent opłaci fakturę, np. za 30-60 dni? Wiesz, że Twój klient nie skorzysta z opcji skonta? Jednym z możliwych rozwiązań jest faktoring. W tym przypadku sprzedajesz nieopłaconą fakturę przed terminem firmie faktoringowej. To właśnie ta instytucja przelewa Ci gotówkę, a kontrahent płaci później nie na Twoje konto, a faktorowi. Pieniądze masz więc niemal od razu, zamiast za kilkanaście-kilkadziesiąt dni.

Dzięki temu nie czekasz na zamrożoną gotówkę, a możesz dowolnie dysponować środkami. Zapewniasz płynność finansową swojej firmie, unikasz zatorów płatniczych i obracasz pieniędzmi w taki sposób, by korzystać z okazji rynkowych. Opcja sprawdza się np. w sytuacji, gdy czeka Cię duże zlecenie, jednak nie masz aktualnie środków na zakup towarów (bo kontrahenci nie opłacili jeszcze faktur).

Taka usługa jest dostępna w PragmaGO. Korzystają z niej firmy bez względu na branżę, okres działania na rynku czy wielkość biznesu. To dobra opcja także dla start-upów oraz młodych przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać ze wsparcia banków. Nie ma również znaczenia, czy prowadzisz spółkę czy jednoosobową działalność gospodarczą.

Udostępnij