printgadget.pl

Blog tematyczny o biznesie i marketingu

Finanse

Kiedy powinieneś zacząć oszczędzać na emeryturę?

Kiedy powinieneś zacząć oszczędzać na emeryturę?

To, z czego będziesz utrzymywał się na emeryturze zależy od wielu czynników. Jednym z tych najbardziej oczywistych jest emerytura z ZUS, warto też wziąć pod uwagę indywidualne konto emerytalne OFE, oraz pieniądze, które wcześniej udało ci się zaoszczędzić. Czy warto oraz kiedy powinieneś zacząć oszczędzać na emeryturę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czy powinieneś odkładać na emeryturę?

Wiele osób nie odkłada pieniędzy na emeryturę, liczą na pieniądze otrzymane z ZUS-u. Często mówią o tym, że nie są w stanie odkładać pieniędzy, ponieważ ich wypłata jest zbyt niska. Tymczasem nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie odkładane przez długi czas, może odmienić przyszłą sytuację finansową.

Smutne prognozy dotyczące emerytury

Biorąc pod uwagę, że system emerytalny jest oparty na zastępowalności pokoleń, ludzie żyją coraz dłużej a wiek emerytalny nie ulega zmianie oraz fakt, że przyrost naturalny nie jest na wysokim poziomie, musisz być przygotowani na to, że twoja emerytura może być niska. Jeżeli więc nie chcesz, by twój poziom czy życia drastycznie spadł, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zgromadzenie prywatnych oszczędności lub zdecydowanie się na inwestycje.

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Czas emerytury często wydaje nam się bardzo odległym terminem. Jednakże jak doskonale wiesz, czas płynie bardzo szybko, najlepiej, więc byłoby rozpocząć oszczędzanie już podczas podjęcia pierwszej pracy. Zaoszczędzony wtedy środki będą na tyle duże, że nie będziesz musiał martwić się o swoją przyszłość finansową. Warto wziąć pod uwagę to, że oszczędzanie jest procesem długoterminowym. Jeżeli wprowadzisz to w życie, stanie się to twoim nawykiem i nie będzie sprawiało trudności.

Gdzie oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie na emeryturę w banku nie jest najlepszym pomysłem. Biorąc pod uwagę inflację twoje oszczędności tracą na wartości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy zajmują się inwestowaniem. W takim przypadku możesz doradzić się osoby, która jest ekspertem w tej dziedzinie i która nakieruje cię na to, w co warto zainwestować. Sam podejmiesz decyzję czy bardziej interesują cię inwestycje z dużym ryzykiem czy te, w których ryzyko jest niewielkie. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, warto zgłębić ten temat i podjąć decyzję, która będzie dla ciebie najlepsza. Oszczędzanie na emeryturę okazuje się być koniecznością, dlatego warto jak najwcześniej zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami.

Udostępnij